Cultural Heritage - eTwinning’s Spotlight for 2018

Η UNESCO ανακήρρυξε τη φετινή χρονιά, "έτος Ευρωπαικής πολιτιστικής κληρονομιάς"            Το κεντρικό θέμα στις εργασίες e-twinning για τη φετινή χρονιά (2017-18) είναι                            η "ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ"                                                                                                                                                            Δείτε α. εδώ: και  β. εδώ :

“Our cultural heritage is more than the memory of our past; it is the key to our future.”     Tibor Navracsics, EU Commissioner for Education, Culture, Youth and Sport stated in 2017.

Παρακολουθείστε το spot της Ευρωπαικής ένωσης για το παραπάνω θέμα.

Στις εκδηλώσεις που διοργάνωσαν και σχεδίασαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί και μαθητές της ομάδας e-twinning του Σχολείου μας, προσκλήθηκαν και συμμετείχαν εταίροι εκπαιδευτικοί και μαθητές απο την παγκόσμια e-twinning κοινότητα.

1.  Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΙΗΣΗΣ                                     World Poetry Day - 21 MΑΡΤΙΟΥ #Save Poetry' Event

"Η ομάδα μας άρχισε ήδη να ανθολογεί ποιήματα απο την Ελλάδα και τον κόσμο και να τα επικοινωνεί με εταίρους μαθητές και καθηγητές απο ολόκληρη την κοινότητα σε ενα διαδραστικό καμβά ποίησης, με εργαλείο την Αγγλική γλώσσα.Στόχος μας είναι να ολοκληρωθεί η συλλογή μας και να αναρτηθεί την ημέρα της γιορτής της Ποίησης! (21 Μαρτίου) Η ιδιαίτερη ενασχόληση μας με την Ποίηση συμβάλλει στη γνωριμία και τη διάσωση της πολιτισμικής μας κληρονομιάς,τη ψυχική μας ανάταση, καθώς επίσης, προάγει τη δημιουργία πνευματικών δεσμών με νέους φίλους απο ολόκληρο τον κόσμο..."

Δημιουργήθηκε με το Padlet

2.  Η εκδήλωση μας για τον εορτασμό της Ευρωπαικής Κουλτούρας με θέμα τη διάσωση της  Λαογραφίας.                                                                                                                            #Save Folklore" Event