Την χρονιά αυτή ,στα πλαίσια της δράσης χρήση των tablet, δημιουργικές δραστηριότητες ,παίζω μαθαίνω ,οι μαθητές του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με νέες ψηφιακές εφαρμογές που έχουν σκοπό να ενισχύσουν την εκπαιδευτική εργασία μέσω του παιχνιδιού και της δημιουργικότητας .Με τη βοήθεια των καθηγητών τους και ένα ειδικό μάθημα στην πλατφόρμα eclass , οι μαθητές παρακολουθούσαν βιντεομαθήματα χρήσης και εφαρμογής των ψηφιακών εφαρμογών .

Στη συνέχεια οι μαθητές πειραματίστηκαν στις εφαρμογές και αντάλλαξαν σκέψεις και ιδέες για το πως γίνεται ένα animation ή ένα κόμικ .Παράλληλα αφού οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες με την καθοδήγηση των καθηγητών τους μελέτησαν υλικό για τους αρχαίους Έλληνες μαθηματικούς ,γνώρισαν άγνωστες πτυχές για τη ζωή και το έργο τους και την συμβολή τους στην επιστήμη .Δημιούργησαν κόμικς για κάποιους μαθηματικούς της αρχαιότητας όπως ο Θαλής και ο Αρχιμήδης .