Μάσκες, μικρογλυπτά, προσωπογραφίες με χρώμα, επιγραφές τύπου graffiti και κόμικς δημιούργησαν οι μαθητές του γυμνασίου Κουνουπιδιανών τη χρονιά που μας πέρασε.

Οι εικαστικές δημιουργίες εμπνευσμένες από το θέμα «Ρατσισμός - η διαφορετικότητα δεν είναι λόγος διαφορών» εκπονήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος Καλλιπάτειρα ,στο οποίο το σχολείο μας συνέπραξε με το 6ο και το 7ο γυμνάσιο Χανίων.

Μέσα από τις δημιουργίες αυτές τα παιδιά εξέφρασαν τις απόψεις, τις ελπίδες και τα οράματά τους για συναδέλφωση, ειρήνη, σεβασμό στη διαφορετικότητα και τις ανθρώπινες αξίες.

Τα έργα που δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών και παράλληλα με τη διδασκαλία του, είχαν την ευκαιρία να δουν όσοι παρακολούθησαν τις κεντρικές εκδηλώσεις του προγράμματος στις 11 και 19 Ιουνίου στο Κέντρο Αρχιτεκτονικής της Μεσογείου, όπου εκτέθηκαν και απέσπασαν το 2ο και 3ο βραβείο ομαδικής εργασίας μεταξύ των γυμνασίων.

COMIKSCOMIKS2diaforetikoieikona027_2ergofigouraglyptakaleipateira032maskamikroglyptaprosopa3prosopa